Europos kalbų dienai praūžus

2020-10-21 at 15:09

Valstybės institucijų kalbų centras

Rugsėjo 26 d. minimą Europos kalbų dieną Valstybės institucijų kalbų centras bendradarbiaudamas su Europos Komisijos Vertimo raštu generaliniu direktoratu, LR Seimo kanceliarija, Lietuvos vaikų ir jaunimo centru, užsienio šalių ambasadomis bei kultūrų centrais šią dieną įprasmino keliais renginiais rugsėjo  25d. nuo 12.00 iki 17.00 val.

Seimo lankytojų centre (Gedimino pr. 60) vyko vaikų ir jaunuolių Europos šalių dainų iliustracijų parodos atidarymas ir dainų tekstų vertimo konkurso laureatų apdovanojimo ceremonija. Darbų autoriai ir jų pedagogai buvo apdovanoti renginio globėjo Seimo Pirmininko Viktoro Pranckiečio vardinėmis padėkomis ir konkursų organizatorių įsteigtomis atminimo dovanomis. Vaikų ir jaunuolių Europos šalių dainų iliustracijų konkurso įspūdingiausių darbų paroda Seimo lankytojų centre bus eksponuojama iki spalio 9 d.

Valstybės institucijų kalbų centro auditorijose (Vilniaus g. 39) ambasadų atstovai vedė įvairių kalbų (čekų, vengrų, graikų, gruzinų, japonų, turkų, suomių, kroatų, lietuvių) dirbtuves 13-17 m. amžiaus moksleivių grupėms. Po renginio visų kalbų dirbtuvių vaizdo įrašus bus galima peržiūrėti Valstybės institucijų kalbų centro „YouTube“ puslapyje https://www.youtube.com/channel/UCl0cy0GIyT8JZ6ipu2qk8Bw

Vidurdienį vyko kalbų viktorina radijo stoties M-1 klausytojams.

Europos kalbų dienos renginius vainikavo Protų kovų „Europos kalbų labirintas 2020” finalas, kuris šiais metais vyko nuotoliniu būdu. Finale varžėsi moksleivių komandos iš įvairių Lietuvos miestų (Vilniaus, Vilniaus raj. Šiaulių, Visagino, Alytaus, Utenos ir, , Anykščių). Nugalėtojų komanda iš Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos buvo apdovanota Europos parlamentarės Rasos Juknevičienės įsteigtu prizu – kelione  į Europos Parlamentą Briuselyje arba Strasbūre. Į finalą komandos buvo atrenkamos vertinant komandų vaizdo prisistatymus, kurie po renginio bus skelbiami Valstybės institucijų kalbų centro „YouTube“ puslapyje. Čia bus galima balsuoti už labiausiai patikusį vaizdo prisistatymą.

Rugsėjo 26 d. yra Europos kalbų diena, skirta Europos Sąjungos kalboms.  Pirmą kartą ji buvo švenčiama 2001 m., siekiant skatinti kalbų mokymosi įvairovę, ugdyti pagarbą visoms Europos kalboms (https://europa.eu/european-union/about-eu/eu-languages_lt).

VILNIAUS KOLEGIJA

Kasmet Europos kalbų dieną Kolegijos studentai ir dėstytojai mini skirtingai. Šiais metais kalbininkams kiekvienas susitikimas ir bendravimas su studentais jau yra šventė! Siekdami išvengti didelių susibūrimų ir nenorėdami prarasti brangaus paskaitų laiko, Užsienio kalbų centro dėstytojai kartu su studentais šią dieną paminėjo paskaitų metu ir ypatingą dėmesį skyrė kalbų mokymuisi informacinių technologijų pagalba. Studentai kūrė vaizdo filmus, žaidimus ir kt. priemones, diskutavo bei aptarė kalbų mokymosi ypatumus.

Ir nors Europos kalbų diena minima Kolegijoje jau 19 metų, kalbų mokymosi tendencijos išlieka tos pačios. Daugiau nei 2000 studentų kaip ir kiekvienais metais, mokosi užsienio kalbų rudens semestre! Beveik visi iš jų (99,995 proc.) mokosi verslo, profesinės, specialybės anglų kalbos, t. y. tobulina anglų kalbos žinias tik jau būsimos profesijos srityje. Džiugina tai, kad ir toliau Verslo vadybos bei Ekonomikos fakultetų studentams sudaryta galimybė mokytis  be anglų kalbos ir kitų Europos Sąjungos kalbų: prancūzų, vokiečių, ispanų, italų, švedų (anglų kalba, net Jungtinei Karalystei pasitraukus iš ES, tebelieka oficialioji Airijos ir Maltos kalba) bei ne ES kalbų – rusų ir norvegų.

Kad studentai noriai mokosi naujų kalbų ir tobulina pirmos užsienio kalbos žinias bei įgūdžius, rodo šie statistiniai UKC duomenys: daugiau nei 300 VVF ir EKF studentų pasirinko užsienio kalbų modulius, taip pat 2019-2020 m. m. buvo įteikti 145 studentams anglų kalbos (B2 ir C1 lygio), vokiečių ir italų kalbos (A1 lygio) pažymėjimai. Prieš keletą metų, bandydami nusakyti užsienio kalbų svarbą gyvenime, citavavome čekų patarlę – „nauja kalba – naujas gyvenimas; jei moki vieną kalbą, gyveni tik kartą“, o šiais metais norėtųsi priminti: nesvarbu kokia kalba kalbame, svarbiausia, kad suprantame ir išgirstame vieni kitus!

VDU UŽSIENIO KALBŲ INSTITUTAS

Rugsėjo 25-ąją Vytauto Didžiojo universitete įvyko kasmetinė Europos kalbų dienos šventė, kurios metu Užsienio kalbų institutas kvietė studentus ir moksleivius į nuotaikingą daugiakalbį konkursą „(Ne)pasiklydę vertime“. Virtualiose kambariuose susitikę komandos nariai turėjo išklausyti ne iš eilės pasakojamą tekstą anglų, vokiečių, prancūzų, ispanų, italų ir rusų kalbomis bei vėliau jį atpasakoti lietuviškai. Į lietuvių kalbą išverstus tekstus vertino UKI dėstytojų komisija. Prizus įsteigė Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje (dovanų kuponai knygoms) ir VDU Užsienio kalbų institutas (kuponai nemokamiems kalbų kursams VDU ir gardžios dovanos komandoms).